تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

دانشمندان در خاک مریخ شیشه پیدا کردند

   دانشمندان ناسا با استفاده از مدارگرد شناسایی مریخ (MRO)، توده‌هایی از رسوبات شیشه‌ را در دهانه‌های سطح مریخ کشف کردند.


  ناسا اعلام کرد دانشمندانش با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده توسط مدارگرد اکتشافی مریخ موفق به ردیابی رسوبات شیشه‌ای در سطح مریخ شده‌اند. شیشه برخوردی تحت تاثیر حرارت شدید ناشی از برخورد شهاب‌سنگ‌ها با سطح مریخ ایجاد شده‌است. اهمیت کشف شیشه در مریخ از آن رو است که دانشمندان پیش از این توانسته‌اند در شیشه‌های برخوردی مشابهی که در حفره‌ای برخوردی در کشور آرژانتین کشف شده‌است، بقایای مولکول‌های ارگانیک و مواد گیاهی کشف کنند. از این رو اگر در حین شکل‌گیری مریخ روی این سیاره حیاتی وجود داشته، بقایای آن را می‌توان در این رسوبات شیشه‌ای کشف کرد.
  محققان امیدوارند چنانچه زمانی حیات بر روی مریخ وجود داشته، ردپای آن در توده‌های شیشه‌ای به جا مانده باشد. یکی از مکان‌های احتمالی برای فرود کاوشگر بعدی مریخ که در سال ۲۰۲۰ پرتاب می‌شود، به احتمال قوی در مناطق حاوی توده‌های شیشه‌ای خواهد بود. شیشه، در طبیعت و زمانی شکل می‌گیرد که صخره ذوب‌شده با سرعت بسیار بالای منجمد شود و اتم‌های متحرک در آن، وقت کافی برای صف‌آرایی در اشکال منظم را نداشته باشند. در واقع، در این حالت، اتم‌ها در هر جایی که هستند منجمد می‌شوند و سطوح شیشه‌ای درخشان و سخت را خلق می‌کنند

  تصویری از سیاره ی مریخ

  ردیابی شیشه از فضا کار بسیار سختی است. کوین کانن و جک ماستارد از دانشگاه براون از سنگ‌های مشابه با آنچه در مریخ موجود است نمونه‌ای از این رسوبات شیشه‌ای را ساخته سیگنال‌های طیفی آنها را محاسبه کردند. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهند رسوبات شیشه‌ای در حفره‌های برخوردی مریخ پدیده‌ای بسیار رایج هستند و مناطقی که مملو از این رسوبات هستند می‌توانند به اهداف مطالعات آینده مریخی تبدیل شوند تا مسیر سفر انسان به مریخ در سال ۲۰۳۰ را هموار سازند. جزئیات این تحقیق در مجله Geology ارائه شد.

  برای اولین بار، یک سفینه فضایی که اطراف مریخ می چرخید، اثراتی از منابع شیشه در سیاره سرخ پیدا کرد. محققین و دانشمندان فکر می کنند که علت پدید آمدن شیشه، برخورد اجسام خارجی داغ با خاک سرد مریخ بوده.
  در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.
  محققین برای انجام تحقیقات خود از فضاپیما MRO ناسا استفاده کردند و داده های به دست آمده را در زمین بررسی نمودند. سپس متوجه حضور حجم بسیار زیادی از شیشه در سطح سیاره سرخ شدند.
  بیش از اینکه وجود شیشه اهمیت داشته باشد، احتمال یافتن حیات درون آن ها اهمیت دارد. سال گذشته، ناسا اعلام کرد درون شهاب سنگی که به میلیون ها سال پیش به آرژانتین برخورد کرده بود شیشه پیدا کرده اند و درون شیشه، مولکول های ارگانیک و مواد گیاهی یافت شده است.


   فضاپیمایی که تحقیقات به وسیله آن انجام شده است


  Kevin Cannon و Jack Mustard از دانشگاه براون تصمیم گرفتند تا نوع شیشه موجود در مریخ را تشخیص دهند اما حقیقت امر این است که تشخیص ماده ای با میلیون ها کیلومتر فاصله کار چندان ساده ای نیست. بنابراین کار آزمایشگاهی را آغاز نمودند.
  Cannon با گرمادادن به پودرهای مخصوص و اندازه گیری طیفی که منتشر می شد توانست مشابه شیشه های موجود در مریخ را بسازد. سپس آزمایش های Cannon و اطلاعات Mustard در کنار یکدیگر قرار گرفتند.
  Mustard چندین نمونه مشابه یافت. داده های MRO نشان می دهد که چندین حفره بزرگ در مریخ، منبع شیشه بوده اند. در واقع ایجاد این حفره ها به علت برخورد شهاب سنگ ها و اجرام بسیار داغ آسمانی بوده. بنابراین منطقی است که بگوییم شیشه ها بر اساس گرمای حاصل از برخورد شهاب سنگ به خاک مریخ به وجود آمده اند.
  MRO سال 2006 به مدار مریخ رسید و از آن زمان تاکنون اطلاعات بسیاری به دانشمندان و محققان در سراسر جهان مخابره کرده است.


  این مطلب تا کنون 54 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مریخ ,شیشه ,شیشه‌ای ,رسوبات ,برخورد ,دانشمندان ,رسوبات شیشه‌ای ,شیشه پیدا ,برخورد شهاب ,دانشگاه براون ,وجود داشته، ,
  دانشمندان در خاک مریخ شیشه پیدا کردند

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر